Trening mentalny w Tenisie

Jak osiągnąć sukces? Poznaj nawyki mentalne najlepszych sportowców.

jak osiągnąć sukces? nawyki najlepszych sportowców1. Myśl pozytywnie! 

Zastanawiasz się jak osiąnąć sukces? -nawyk pozytywnego myślenia z pewnością Ci w tym pomoże. Do osiągnięcia swojego celu potrzebujesz wiary w to, że Ci się uda a niestety łatwiej większości ludzi jest myśleć negatywnie. 
 

Podczas turnieju Lever Cup 3 lata temu Rafael Nadal i Roger Federer dali wskazówki mentalne zdenerwowanemu Fabio Fognini w jaki sposób powinien pozbyć się negatywnych myśli i z jakim podejściem powinien wrócić do gry.

Roger Fedderer – po pierwsze nie chcę, żebyś miał negatywne podejście. Chcę abyś myślał tylko pozytywnie, zaraz wrócisz na kort i zagrasz return do którego podejdziesz  z pozytywną intencją. Jeśli wcześniej  on miał dobry forhend, respektuj to, kto wie może miał po prostu szczęście.

Fabio Fonini –nie potrafię znaleźć na niego sposobu, on uderza za precyzyjnie zaczął się tłumaczyć.

Roger Fedderer – Wierz w dobrą grę. Nie możesz być sfrustrowany i wierzyć w coś złego co się  wydarzy lub, że on będzie mieć więcej szczęścia. Pozwól mu uderzyć świetne uderzenie, zaakceptuj to i kontynuuj swoją grę.

https://www.youtube.com/watch?v=tfhbHCmyZlk

Jeśli myślisz negatywnie to negatywne rzeczy czy się przydarzą. Np. jeśli myślisz tylko żebyś nie trafił w aut, to jak myślisz gdzie piłka poleci?  Kiedy ktoś Ci powie nie myśl o różowym słoniu, to o czym właśnie pomyślisz? Tak działa ludzki umysł, to o czym myślimy to przyciągamy. Jeśli przyjdą Ci do głowy negatywne myśli zaraz zastąp je pozytywnym stwierdzeniem w czasie teraźniejszym np. „nie potrafię grać” na „jestem świetnym tenisistą”, lub „Jestem beznadziejny” na „jestem najlepszy.-

3. Jak osiągnąć sukces? – nawyk wyznaczania celów

Novak djokovic jak odnieść sukces, nawyki mistrzów, trening mentalny
James Boyes https://www.flickr.com/photos/jamesboyes/35585051766/in/photostream/

Wyróżniamy kilka typów celów, które dzielimy ze względu na kierunek dążeń i czas ich realizacji. Sportowcy wyznaczają między innymi cele:

Zadaniowe: Głównym atutem formułowania tych celów jest fakt, że rezultat zależy od czynności, nad którą zawodnik ma kontrolę.

Wynikowe: Zagrożeniem przy osiąganiu celów wynikowych jest fakt, że wynik zależy także od działań przeciwnika. Może zdarzyć się tak, że mimo naszej dobrej postawy, przeciwnik będzie danego dnia w wyśmienitej dyspozycji i nie uda nam się zrealizować postawionego celu.

Jeśli masz ustalone cele w swoim życiu, masz większe poczucie sensu.
Poprzez wyznaczanie celów wiesz co robić, a z czego zrezygnować.
Dzięki ustalonym celom masz szansę świadomie osiągnąć to, co jest dla Ciebie ważne.

Uczmy się od Mistrza:
“Konstruowałem trofeum Wimbledonu z improwizowanego materiału, który mogłem zaleźć w swoim pokoju. Patrzyłem na siebie w lustrze mówiąc – Jestem Novak Djokovic mistrz Wimbledonu”.


2 Wizualizuj swoją grę

Robert Karaś wizualizacja w sporcie
źródło Robert Karaś Facebook

Robert Karaś – najtwardszy Polak robi wizualizację na tydzień przed każdymi zawodami. Podczas wywiadu otwarcie mówi o swoich nawykach mentalnych dzięki, którym jest zmotywowany i skupiony na swoim celu

Tworzy wizualizację całych zawodów od momentu wejścia do boksu, następnie przechodzi przez każdą konkurencję. Kolejną wizualizację robi na dzień przed zawodami, przed pójściem spać zamyka oczy, drugi raz w głowie wszystko sobie układa.  Wizualizacja w psychologii jest jak mentalna próba i doświadczenie czegoś, co chcesz, aby się urzeczywistniło. Wizualizacja ma podstawy w prawie przyciągania, które mówi, że wraca do nas to, co sobą manifestujemy.

Robert Lewndowski, zdrowe odżywianie, nawyki mistrzów, jak odniesc sukces
Źródło Facebook Robert Lewandowski

4.  Codziennie dbaj o swoje zdrowie

Jak się okazuje Robert Lewandowski nie je chleba i twarogu. Pewnie wielu pomyśli, ze jego żona Anna Lewandowska mu zabrania. Nic podobnego po prostu chodzi o jakość tych produktów. Robert Lewandowski aby zadbać o najlepszą formę je tylko produkty, które w wpływają prozdrowotnie na niego. Czy Rober Lewandowski zastanawia się jak osiągnąć sukces? – nawyk zdrowego żywienia z pewnością udowadnia, że on dokładnie wie co robi.

Wielu znanych sportowców po 30 roku zycia mogło by utrzymać się dobrej w formie i grze jednak musieli by lepiej zadbać o swoje zdrowie np.  Luis Suarez mógłby spokojnie jeszcze kilka sezonów zagrać na najwyższym poziomie. Tylko że po trzydziestce sportowiec naprawdę  jeszcze  bardziej musi zadbać o regenerację, rozciąganie, dietę, więcej myśleć o swoim zdrowiu.

Myśl o sobie jak o Porsche. Jest to samochód luksusowy, którego jak się zastanowisz nikt nie potrzebuje. Jednak dużo osób by chciało mieć taką brykę  w której mogli by czuć się komfortowo.  Spojrzysz pod maskę i możesz zobaczyć jak wszystko jest doskonale połączone, jaka jest jakość materiałów i jak się tym autem jeździ. Jeśli jednak nalejesz słabej jakości paliwa nawet tak doskonałe auto daleko nie zajedzie. Trzeba abyśmy traktowali  siebie tak samo, widzieli zmiany jako integralną część rozwojową, nasze ciało nam się odwdzięczy. Ale jeśli nie zadbamy o nasze ciało, ono pójdzie z nami na kontrę i my zawsze z nim przegramy.

https://myfitness.gazeta.pl/myfitness/7,166676,27202479,dieta-roberta-lewandowskiego-pilkarz-musi-szczegolnie-uwazac.html