Trening mentalny w Tenisie

TRENING MENTALNY W SPORCIE

„Kiedy masz jeden z tych dni, w czasie których czujesz się, jakbyś miał jakiś ciężar na barkach…. zacznij robić przysiady.” Cytat ten pokazuje, że zawsze są możliwości i tylko od Ciebie zależy czy chcesz je dostrzec i podjąć kolejną próbę.

Jak wygląda trening mentalny w sporcie?

W zależności od wieku sportowca jest to współpraca bardziej z zawodnikiem, kiedy jest już on świadomy swoich myśli i zachowań od około 14 roku życia. Natomiast jeśli chodzi o dziecko jest to praca bardziej z rodzicami i trenerem, ponieważ to oni kształtują psychikę młodego sportowca.

Na treningu mentalnym pracujemy nad, ustaleniem celów, motywacją, wiarą we własne siły, wizualizacją radzeniem sobie stresem presją, nad , wszystkim tym co sportowiec potrzebuje, aby być pewnym siebie i wygrywać

Już na pierwszym spotkaniu dzięki rozmowie i obserwacji zawodnika podczas gry ustalamy cele dzięki czemu wiemy nad czym będziemy pracować i co chcemy osiągnąć.  Skupiamy się na tzw. wąskim gardle, czyli nad tym co najbardziej przeszkadza zawodnikowi, aby poprawić grę i odnieść sukces. Jeśli jest to np. brak wiary we własne siły i wygraną, to może to być spowodowane małą ilością wygrywanych meczy oraz nie zapamiętywaniem swoich dobrych wygrywających zagrań. Również wizualizacja zwycięstwa oraz analiza mocnych stron pomaga zawodnikowi być bardziej pewnym siebie. Odpowiedni procent zwycięstw 70 do 30 przegranych pomaga uwierzyć w siebie. Zawodnik, który chce odbudować wiarę w zwycięstwo powinien zagrać jakieś sparingi z słabszymi graczami następnie turnieje tenisowe gdzie ma duże szanse i dopiero wtedy wrócić do  rywalizacji na swoim poziomie. 

W sporcie bardzo ważny jest trening mentalny ponieważ zawodnik często musi poradzić sobie z wszystkimi przeciwnościami sam bez wsparcia od trenera lub osób bliskich. Dzięki  odpowiedniemu myśleniu może się rozwijać i wygrywać. Jeśli zawodnik przegrywa mecze ponieważ nie umie sobie np radzić w kryzysowych momentach to zamiast dokładać kolejnych godzin treningowych czasem bardziej warto przeanalizować dane sytuacje i zmienić nawyki myślowe podczas gry. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze, czasem również i zdrowie przetrenowanej osoby. 

“Często  jest tak, że godzina myślenia nad swoja gra jest warta więcej niż tydzień treningu.”

Krzysztof Glinka Twój trener mentalny w tenisie

Tenis jest głównie mentalny. Oczywiście musisz mieć duże umiejętności fizyczne, ale nie możesz dobrze grać w tenisa i nie być dobrym myślicielem. Wygrywasz lub przegrywasz mecz, zanim jeszcze tam wyjdziesz.― Wenus Williams

Doświadczenie
88%

12 lat doświadczenia jako trener tenisa, zdobyte w czterech klubach. Pracę jako trener  zacząłem już  w trakcie studiów. W klubie w Tychach na Wilkowyjach trenowałem dzieci i dorosłych. Po trzech latach wyjechałem i kontynuowałem pracę trenera na wyspie Jersey niedaleko Francji. Następnie wyjechałem do Perth, gdzie w klubie Bayswater uczyłem tenisa pod zwierzchnictwem doświadczonych australijskich trenerów. Obecnie pracuję jako trener mentalny w Śląskim Centrum Tenisa.

Edukacja
77%

Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Podczas studiów ukończyłem kurs instruktora tenisa. Następnie kontynuowałem edukację na Jersey gdzie zdobyłem akredytację tenisową LTA, oraz byłem na licznych szkoleniach. Jedno odbyło się z Judy Marray mamą Andy Murray.   W Australii ukończyłem kurs Community Tennis Coach. Następnie ukończyłem kurs z coaching and sport psychology.  Obecnie studiuję online Psychologię sportu na Oxbridge college. Jednak to nie koniec mojej edukacji, ponieważ cały czas staram się brać udział w warsztatach i szkoleniach.

Pasja
92%

Jeśli ktoś mnie pyta o tenis to zawsze odpowiadam, kocham ten sport. Jeśli grasz w tenisa to wiesz o czym mówię. Wiekszość osób albo kocha ten sport albo nienawidzi. Jednak kiedy pojmiesz o co w nim chodzi, że każde uderzenie, każda myśl ma znaczenie, to zaczynasz skupiać się na danym momencie. Obserwować swoje myśli, uderzenia oraz wiesz, że chcesz być tu i teraz ponieważ umiejętność do skupienia uwagi na danym momencie jest kluczem do osiągnięcia mistrzostwa sportowego. 

Na zdjęciu Ja z Judy Murray podczas szkolenia na wyspie Jersey

Napisz lub zadzwoń i Umów się na trening mentalny

Znajdź mnie w mediach społecznościowych

EMAIL

kontakt@tenistuiteraz.com.pl

TELEFON

+48731175526

ADRES: UL lIGOCKA 90/4 KATOWICE