Uderzenie jako źródło informacji - trening mentalny w tenisie.
Wszystko zależy od perspektywy: traktuj uderzenie jako źródło informacji.
Kiedy popełniamy błędy podczas wymian, lub serwisu zaczynamy je oceniać. Kiedy serwuję i moje uderzenie jest autowe na szerokość oceniam to uderzenie jako złe. Kiedy ja oceniam mój serwis jako zły, co wtedy mój przeciwnik myśli o tym uderzeniu? On nie widział dokładnie gdzie piłka poleciała, ale myśli, że piłka trafiła w pole. Natomiast co widzi sędzia? On po prostu widzi aut.
Wszystko zależy od perspektywy.
W tym momencie chciałbym, żebyś zastosował jedną zasadę, kiedy popełniasz błędy lub zagrywasz najlepsze uderzenie, bądź bardziej obiektywny. Musisz odseparować siebie od rezultatu i traktować te uderzenia jakbyś był sędzią na stołku. Podsumujmy kiedy uderzasz piłkę autową na szerokość ty myślisz, że Twoje uderzenie jest złe , Twój przeciwnik myśli, że jest dobre, a sędzia po prostu widzi, ze piłka poleciała na aut.
Następnym razem kiedy uderzysz piłkę na aut i zaczniesz się denerwować, krzyczeć, że źle uderzyłeś to bądź jak sędzia, który widzi aut. Potraktuj te uderzenie jako dane, nic więcej tylko jako informacje z danymi. Kiedy uderzasz piłkę autowa na szerokość serwując, to zamiast myśleć:
-„Znowu zepsułem, co złego to ja nie zrobiłem, jaki ja jestem beznadziejny, nie mogę w to uwierzyć jakim żartem jest mój serwis.”
Po prostu przeanalizuj swoje uderzenie, jeżeli uderzyłeś piłkę za szeroko to znaczy, że jaki element musisz poprawić? Ustawienie nóg? Wyrzut? itp.. W tym momencie idziesz w trybie analizy swoich uderzeń a nie narzekania. Wiec w każdym uderzeniu, wymianie, gemie jest mnóstwo informacji, które należy wykorzystać aby poprawić swoje uderzenie i grę.
Natomiast jeśli po analizie uderzenia wciąż masz problem, aby zapomnieć nieudane zagrania, to z pewnością pomogą Ci informacje zawarte w poniższym artykule
https://tenistuiteraz.com.pl/czym-szybciej-zapomnisz-tym-szybciej-wrocisz-do-wlasciwej-gry/
Jak dodać tą zasadę mentalną podczas treningu z zawodnikami?
-pierwszy trening opisać im przed gra na punkty tą zasadę powiedzieć wszystko co jest napisane wyżej z przykładem na korcie.
-następnie na kolejnych treningach kiedy zawodnicy uderzą piłkę w aut lub w siatkę pytać ich jakie informacje im dają te uderzenia
–Piłka poleciała w siatkę ponieważ…? Dlaczego piłka poleciała na aut…..? Czy uderzyłem piłkę przed sobą? Czy wykonałem w odpowiednim momencie zamach? Czy ugiąłem nogi przed uderzeniem? Czy byłem skupiony na piłce?
-Niech odpowiadają najpierw na Twoje pytania, następnie z czasem już sami będą sobie zadawać takie pytania
-przez kilka tygodni przypominaj im o tym aby traktowali uderzenia jako informacje i wyciągali wnioski.
Bardzo ważne zadawaj im te pytania już na początku treningu zanim zaczną się denerwować bo kiedy emocje wezmą górę, to na niewiele się zda trening mentalny.
Podstawowe elementy uderzenia
Często zawodnicy nie wiedzą jakie elementy muszą być spełnione, aby piłka trafiła w kort. Wykonują ruchy automatycznie, naśladując ruch uderzenia, który pokazał im trener. Warto by było przedstawić i opisać każde uderzenie, tak aby mogli dokładnie sami je później przeanalizować.
1. Chwyt rakiety
Przy bekhendzie dwuręcznym lewą ręką trzymamy chwytem wschodnim forhendowym (na górze rączki), natomiast prawą ręką trzymamy chwytem uniwersalnym lub wschodnim bekhendowym.
- Ustawienie na nogach przy bekhendzie
Ustawienie boczne – prawa noga z przodu, nie możemy stać zbyt wąsko. Nogi powinny być ustawione na szerokość ramion. Przed wykonaniem uderzenia ciężar ciała jest na nodze tylnej (lewej), w trakcie uderzenia ciężar ciała jest przenoszony na nogę przednią (prawą).
- Skręt tułowia
Bardzo istotny element przy każdym uderzeniu w tenisie. Wykonując zamach rakietą wykonujemy również skręt tułowia, czyli prawy bark musi być skierowany do przeciwnika stojącego po drugiej stronie siatki. Po wykonaniu uderzenia i poprowadzeniu rakiety za plecy – lewy bark jest skierowany do przeciwnika.
- Punkt trafienia
Zdecydowanie najważniejszy element uderzenia – w momencie kontaktu rakiety z piłką płaszczyzna rakiety powinna być ułożona równolegle do siatki. W przypadku gdy płaszczyzna rakiety będzie otwarta, wówczas piłka po uderzeniu poszybuje wysoko do góry, z kolei gdy przy uderzeniu zamkniemy rakietę, to piłka trafi w siatkę. Dodatkowo punkt trafienia powinien być około pół metra z przodu (przed linią bioder) – jest to bardzo istotne, gdyż w tym punkcie jesteśmy w stanie obserwować piłkę – bez patrzenia na piłkę trudno będzie w nią trafić.
- Prowadzenie rakiety
Wykonując zamach główka rakiety jest na dole, następnie prowadzimy rakietę do przodu , w momencie kontaktu z piłką płaszczyzna rakiety jest ustawiona równolegle do siatki, następnie w dalszym ciągu prowadzimy rakietę do przodu i wykańczamy uderzenie chowając rakietę na za plecy.
Zapraszam również do obejrzenia filmu Trening mentalny w tenisie – uderzenie jako źródło informacji
gdzie możesz obejrzeć film z materiałem powyżej. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof Glinka trener mentalny w tenisie