Trening mentalny w Tenisie

Świątek Iga i jej psycholog Daria Abramowicz = Mistrzowski duet

Świątek Iga i Jej psycholog Daria Abramowicz

Chyba już wszyscy znają ten duet, Iga Świątek i Daria Abramowicz czyli psycholog sportu, który stworzył numer 1 na Świecie w tenisie.

Kogo pierwszego Iga przytula po wygraniu turnieju, tatę czy trenera a może kibiców? Nikogo z tej listy. Ona oczywiście, że najpierw biegnie do swojej psycholog Darii Abramowicz, ponieważ to ona zna jej wątpliwości, myśli i marzenia. Dzięki tej współpracy Iga zaczęła wygrywać z przeciwnikami, z którymi wcześniej miała problemy. Ewidentnie widać, że  jej podeście do gry się zmieniło. 

Dlaczego Iga Świątek zaczęła wygrywać poważne turnieje dopiero po spotkaniach z  Darią Abramowicz?

 W połowie  2019 roku, jeszcze nastoletnia Iga Świątek w IV rundzie Rolanda Garosa w niecałą godzinę zostaje pokonana przez Simonę Halep. Wtedy czołową tenisistkę, która wygrała rok wcześniej tą imprezę. Iga po przegranym meczu, zdradziła, że zjadły ją nerwy i kompletnie nie była w stanie grać tak jak potrafi najlepiej.

Natomiast w Październiku 2020 roku, rok starsza już  Iga Świątek. W IV rundzie Rolanda Garosa po ponad godzinnej grze pokonuje 6-1, 6-2, Simonę Halep, nr 2 w rankingu WTA. Tym razem, to Iga dyktuje grę na korcie i w każdym elemencie jest lepsza od przeciwniczki. Jak myślicie co w tym roku się stało, że tak diametralnie zmieniła się gra Igi? Jak się okazuje efektem tak doskonałej gry była współpraca z psychologiem sportu Darią Abramowicz.

Chyba najlepiej na ten temat nam może odpowiedzieć Iga:

„Dlatego zawsze chciałem się rozwijać w ten sposób. 
Pracowałam z kilkoma innymi psychologami, prawdopodobnie
dwoma, kiedy byłam młodsza. Ale Daria była najlepsza,
jaką mogłem dostać, ponieważ po prostu bardzo mnie rozumie,
zna mnie bardzo dobrze i potrafi czytać w moich myślach, co jest
dziwne."

Świątek Iga i dlaczego trening mentalny w jej przypadku daje aż takie rezultaty?

W zawodowym tenisie decydują pojedyncze punkty a walka bardzo często się toczy w tie-breaku. Wymaga od zawodnika umiejętności skupienia się na danym punkcie nawet w bardzo stresujących sytuacjach. Iga Świątek była doskonale przygotowana fizycznie też technicznie i taktycznie do gry. Brakowało jej tylko, aby uwierzyła w siebie. W tym aspekcie pomogła jej Daria Abramowicz. Dzięki wierze we własne siły oraz odpowiedniemu radzeniu sobie z presją, stresem i wszystkimi problemami jakie można spotkać na korcie Iga jest numerem jeden na świecie. Jeśli interesuje Cię temat treningu mentalnego zapraszam do obejrzenia filmu: Jak wygląda spotkanie z trenerem mentalnym. 

Iga Świątek w Paryżu